Træning
Træningen starter tirsdag d. 3/5-2011.
Se
på vagtskemaet hvem der er instruktør og hjælpetrænere hver tirsdag.
Hver tirsdag er klubbens seniorer (nybegyndere, let øvede og erfarne) velkomne til at deltage i instruktion og træning! Træningens formål er at deltagerne senere på året vil kunne tage jollebevis, der giver adgang til at sejle i klubbens joller på egen hånd. Se "jollebevis".
Vi starter hver tirsdag kl. 17:30 - de først ankomne begynder at rigge jollerne til, så vi kan være klar til at komme på vandet så hurtigt som muligt, hvilket vil sige omkring kl. 18:00.
Uddrag af "Sejlerskole" i pdf-format kan rekvireres af Seniorleder Ken Mayer og printes ud til egen brug.
|
Lektion nr. |
Indhold |
|
1 |
Klargøring af båd, hvad hedder tingene, kommandoer om bord |
|
2 |
Sejlvinde og sejlretninger |
| 3 |
At gå til mærke |
|
4 |
At sejle fra og anløbe havn |
|
5 |
At krydse mod et mærke, vigeregler |
|
6 |
At udføre kontrolleret bomning |
|
7 |
Kæntring (teori og praksis hvis vejret tillader det) |
|
8 |
At udføre mand over bord manøvre med stagvending |
|
14 |
At udføre mand over bord manøvre med bomning |
|
15 |
At gå til fast mærke fra forskellige vindretninger |
|
16 |
Kapsejlads på trekantsbane |
|
17 |
At ligge bak og mindske fart |
|
18 |
Trimning af sejl |
Vi vil gennemgå lektionerne i et materiale der er udgivet af Dansk Sejlunion (www.sejlsport.dk). Det koster 100 kr ved køb direkte i klubben, eller 75 krved bestilling fra DSU.